Čtyři tisíce za metr. Nedostatek parcel okolo Olomouce šroubuje ceny.

Pět set metrů čtverečních plochy v Olomouci-Slavoníně za dva miliony korun. Taková je dnes realita na trhu se stavebními pozemky v krajském městě a okolí.

Míst k výstavbě rodinného domu je méně než málo, což šroubuje ceny. Například v Horce nad Moravou se poslední obcí realizované prodeje stavebních parcel dostaly na 2400 korun za metr čtverečních. Podle makléřů ceny pozemků k bydlení dolů rozhodně nepůjdou.

„V Olomouci je pozemků jako šafránu a když se nějaký objeví, a není s ním spojen zásadní problém, který by bránil začít hned stavět, je velice rychle prodán,“ popisoval vedoucí makléř Hanácké realitní kanceláře Petr Vičar. Navzdory vysoké ceně.

Blízko do centra? Připravte si miliony

S akutním nedostatkem pozemků v krajském městě souvisí nárůst cen v posledních letech. Hanácká realitní kancelář nedávno nabízela parcelu v Olomouci - Slavoníně za 4000 korun za metr čtvereční. „Byl prodán poměrně rychle. Za 500 metrů kupující zaplatil dva miliony korun,“ vzpomněl Vičar konkrétní příklad ilustrující nárůst cen. Podobnou částku by si měl podle makléře přichystat každý, kdo by chtěl stavět přímo v Olomouci.

„Kdo chce využívat komfortu velkého města, sednout na tramvaj a být všude rychle a mít vše na dosah, levněji dnes nepořídí,“ upozornil zájemce o výstavbu rodinného domu, který bude mít štěstí a pozemek najde v nabídce. Podle cenové mapy města jsou nejdražší pozemky v historickém centru, kde podle zrealizovaných převodů vlastnictví dosahuje cena 12520 korun za metr čtvereční. Zde je téměř vyloučena možnost vybudování novostavby. Ve vnitřním městě stojí metr čtvereční plochy 3400 až 5500 korun.

Stačí málo: dům, pergola a kousek zahrady

Okrajové části Olomouce a satelity Radíkov, Lošov i Droždín jsou na tom s dostupností stavebních míst lépe. Pozemky se objevují, ale i zde vylétly ceny nahoru. Na sreality.cz je aktuálně nabízen pozemek v Olomouci – Droždíně za 4000 korun metr čtvereční. Rostoucí ceny snižují zájem kupujících o velké parcely.

„Lidé chtějí menší pozemky i kvůli tomu, že rychlá doba a životní styl nepřejí tomu, aby se starali o 1500 metrů. Není na to čas. Zájemci upřednostňují 500 i 400 metrů. Domem zastaví 120, přidají pergolu na autoa zbytek jim na relaxaci postačuje,“ shrnul Vičar. Nahoru šly v posledních letech i pozemky v obcích v blízkosti Olomouce, které nabízejí dobrou dopravní dostupnost.

Parcely v Bělkovicích – Lašťanech, Velkém Týnci či Grygově jsou nabízeny realitními kancelářemi běžně za ceny, které se blíží 2000 korun za metr čtvereční.

Horka: poslední pozemky 

Ani zde není pozemků dostatek. Například v Horce nad Moravou s ideální dostupností do Olomouce se doprodávají místa v poslední lokalitě vhodné pro výstavbu rodinných domů. V Olomoucké ulici obec v minulém týdnu prodala devět z jedenácti pozemků. Dalších 30 míst připravuje soukromý investor.

„I tyto pozemky jsou už rezervovány. Jiné větší rozvojové plochy nemáme. Jsme limitováni chráněnou krajinnou oblastí, povodněmi a zónou havarijního plánování kolem plnírny plynu,“ vysvětlila starostka obce Sylva Stavarčíková s tím, že obec prodala pozemky za 2200 až 2400 korun za metr čtvereční.

Přes stovku parcel v Příkazech

Možnosti výstavby rodinných domů otevírá schvalovaný nový územní plán Příkaz, které rovněž poskytují dobré spojení s krajským městem. Je zde potenciál až 150 parcel. Pozemky na třech lokalitách jsou v majetku soukromých firem, které chtějí vybudovat potřebnou infrastrukturu. Zájemci útočili i na další části obce, kde ale úřady ani samospráva výstavbu neumožnila. „Nelze podpořit výstavbu například na mokřadu v místech, kde se historicky 500 let nestavělo, také musíme chránit unikátní vesnickou památkovou rezervaci,“ vysvětloval starosta Jaroslav Sívek.

Hněvotín: skoro stavební uzávěra

Zachování vesnického rázu obce před dalším rozrůstáním už upřednostňuje Hněvotín. Zastupitelstvo není nakloněno další výstavbě a rozšiřování počtu obyvatel vzhledem ke stávající infrastruktuře obce a její kapacitě. „V územním plánu máme rezervu, která je v soukromých rukou, jde o zhruba 50 až 70 stavebních pozemků,“ popisoval starosta Jaroslav Dvořák. Obec nevlastní pozemky a žádné lokality pro výstavbu vytvářet nechce. Zájemci o bydlení v Hněvotíně i vzhledem k vysokým cenám parcel v okolí Olomouce se začínají soustředit na staré grunty. „Stará zemědělská stavení se bourají a tam se staví. Jinak bychom skoro mohli hovořit o stavební uzávěře v Hněvotíně,“ popisoval starosta Jaroslav Dvořák.

 


Na výpis aktualit